Componenta guvernului Constantin Dascalescu si ministerele din acea perioada

Guvernul Republici Socialiste Romania in perioada 29 martie 1985-22 decembrie 1989:

Constantin Dascalescu-prim ministru al Guvernului

Elena Ceausescu-prim-viceprim-ministru

Gheorghe Oprea-prim-viceprim-ministru

Ion Dinica-prim-viceprim-ministru

Nicolae Constantin-viceprim-ministru

Ludovic Fazekas-viceprim-ministru

Alexandrina Gainuse-viceprim-ministru

Ioan Totu-viceprim-ministru

Ioan Avram-viceprim-ministru

Ion M. Nicolae-viceprim-ministru

Gheorghe Petrescu -viceprim-ministru

Stefan Barlea-Presedinte al Comitetului de Stat al Planificarii

Petre Gigea- ministru de Finante

Vasile Pungan- ministrul Comertului Exterior si Cooperarii Economice Internationale

Petre Preoteasa -ministrul Aprovizionarii Tehnico-Materiale si Controlului Gospodaririi Fondurilor Fixe

Stefan Andrei- ministrul de Externe

Constantin Olteanu-ministrul Aparari Nationale

George Homostean -ministru de Interne

Neculai Agachi- ministrul Industrei Metalurgice

Alexandru Necula-ministrul Industriei Constructiilor de Masini

Gheorghe Dinu- ministrul Industriei Chimice

Nicolae Busui-ministrul Energiei Electrice

Marin Stefanache-ministrul Minelor

Ilie Casu-ministrul Petrolului

Ioana Florea -ministrul Geologiei

Ion C. Petre-ministrul Constructiilor Industriale

Vasile Bulucea-ministrul Transporturilor si Telecomunicatiilor

Gheorghe David-ministrul Agriculturii si Industriei Alimentare

Richard Winter -ministrul industrializarii Lemnului si Materialelor de constructii

Ion Cioara- ministrul Silviculturii

Ion Patan-ministrul Industriei Usoare

Ana Muresan -ministrul Comertului Interior

Maxim Berghianu-ministrul Muncii

Ion Teodoreanu-miniostrul Educatiei si Invatamantului

Ion Stanescuu-ministrul Turismului

Victor Ciobanu-ministrul Sanatatii

Gheorghe Chivulescu- ministru de  Justitie

ioan Ursu- prim-vicepresedinte al Consiliului National pentru Stiinta si Tehnologie

Suzana Gadea- presedinta a Consiliului Culturii si Educatiei Socialiste

Teodor Coman presedinte al Comitetului pentru Problemele Consiiliilor Populare

Aneta Spornic- presedinta a Consiliului de Stat pentru Preturi

Ion Badea- presedinte al Consiliului National al Apelor

Tudor Postelnicu-ministru secretar de Stat la Ministerul de Interne si sef al Departamentului Securitatii statului

Aurel Duma-ministru secretar de Stat la Ministerul de Externe

Ion Ceausescu-ministru secretar de Stat la Comitetul de Stat al Planificarii

Ion Constantinescu-ministru secretar de Stat la Comitetul de Stat al Planificarii

Dumitru Bejan-ministru secretar de Stat la Ministerul Aprovizionarii Tehnico-Materiale si Controlul Gospodaririi Fondurilor Fixe

Alexandru Rosu-ministru secretar de Stat la Ministerul  Comertului Exterior si Cooperarii Economice Internationale

Gheorghe Cazan-ministru secretar de Stat la Ministerul  Comertului Exterior si Cooperarii Economice Internationale

Ferdinand Naghi-ministru secretar de Stat la Ministerul Agriculturii si industriei Alimentare

Cornel Mihulcea -presedinte al Comitetului de Stat pentru Energie nucleara

 

 

 

Componenta guvernului Constantin Dascalescu si ministerele din acea perioada 5.00/5 (100.00%) 2 votes

Share...Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPrint this page

2 thoughts on “Componenta guvernului Constantin Dascalescu si ministerele din acea perioada”

  1. Cumva totusi guvernul ala functiona parca mai bine decat actualul guvern, daca dam la o parte contextul epocii. Bine macar ca am scapat de dictatura, ca de comunisti nu am scapat inca!

  2. Pentru comparatie … guvernul Ponta 3.

    Prim Ministru – Victor Ponta

    Ministerul Dezvoltării Regionale şi vicepremier- Liviu Dragnea

    Ministerul Agriculturii – Daniel Constantin

    Ministerul Afarcerilor Externe – Titus Corlăţean

    Ministerul Justiţiei – Robert Cazanciuc

    Ministerul Economiei – Constantin Niţă

    Ministerul Educatiei – Remus Pricopie

    Ministerul pentru Fonduri Europene – Eugen Teodorovici

    Ministerul delegat pentru Buget – Liviu Voinea

    Ministerul delegat pentru Ape şi Păduri – Doina Pană

    Ministerul Finanţelor Publice – Ioana Petrescu

    Ministerul Delegat pentru IMM-uri, Mediu de Afaceri şi Turism – Florin Jianu

    Ministrul Tineretului şi Sportului – Gabriela Szabo

    Ministerul Societăţii Informaţionale – Alexandru Răzvan Cotovelea

    Ministerul delegat pentru Dialog Social – Aurelia Cristea

    Ministerul pentru Românii de Pretutindeni – Bogdan Stanoevici

    Ministerul de Interne şi Vicepremier- Gabriel Oprea

    Ministerul Culturii şi Vicepremier – Hunor Kelemen

    Ministerul Apărării Naţionale – Mircea Duşa

    Ministerul Mediului – Attila Korodi

    Ministerul Sănătăţii – Nicolae Bănicioiu

    Ministerul Muncii – Rovana Plumb

    Ministerul Transpoturilor – Dan Şova

    Ministru Delegat pentru Cercetare – Mihnea Costoiu

    Ministru pentru Relaţia cu Parlamentul – Eugen Nicolicea

    Ministru Delegat pentru Energie – Răzvan Nicolescu

    Citeste si:

Leave a Reply